Acer Predator Helios 16 PH16-71-99ZW /Core i9-13900HX/16GB/1TB SSD/RTX4070 8GB/16″ WQXGA 240Hz/Win 11 Home+OHS 2021/Black
Merk
Acer
Item Number
Garansi
GARANSI 3 TAHUN
Berat Pengiriman
8 Kg
Spesifikasi :
  • Processor : Intel® Core™ i9-13900HX processor (36MB cache, up to 5.40Ghz)
  • Display : 16” 16:10 WQXGA (2560×1600) IPS 500 nits, DCI-P3 100% Display,supporting 240Hz, G-Sync
  • Memory : 16GB (2×8 GB of DDR5 5600Mhz)
  • Storage : 1TB SSD PCIe NVMe
  • Graphics : NVIDIA® GeForce® RTX4070, 8GB GDDR6 VRAM
  • Keyboard : Per-key RGB mini-LED keyboard
  • Wireles : Killer™ Wifi 6E and Killer™, Bluetooth 5.2
  • Ports : 2x ThunderboltTM 4, 2x USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), 1x USB 3.2 Gen 1 port; 1x HDMI® 2.1 port with HDCP support; 1xEthernet (RJ-45) port; 1xDC-in jack for AC adapter; 1x 3.5 mm headphone/speaker jack; 1x microSD™ Card reader
  • Camera : 1080p Camera
  • Audio : DTS® X:Ultra Audio, featuring optimized Bass
  • OS : Windows 11 Home + OHS 2021
  • Garansi Resmi Acer 3 tahun
Rp 32,999,000
Hemat Rp 0,- (0%)